Tarif edilemez ve eşsiz bir deneyim olan doğum yapmak, anne adayları için hamilelik sürecinde karşılaştıkları en heyecanlı kısımdır. Anne adayları hamilelik süreçleri boyunca sürekli olarak doğum sürecinin nasıl olacağı ve hangi yöntemin tercih edileceği konusunda sorular sorar ve cevaplar arar. Bu sorulardan ve yöntemlerden korkuyor olabilirsiniz ancak burada hatırlamanız gereken ilk şey her doğum çeşidinde kadın ve bebek sağlığının ön planda olduğudur. 

37 ve 42. haftaların arasında hiçbir müdahale olmadan başlayan doğuma normal doğum denir. Doktorlar tarafından aksi söylenmedikçe normal doğum önerilir. Müdahalenin geçerli bir sebebi bulunmuyor ise her anne adayı normal doğumu tercih etmelidir. Normal doğumda enfeksiyon kanama gibi oluşabilecek olumsuzluk ve riskler daha düşüktür. Dikişler daha çabuk iyileşmesine ve emzirmenin hemen başlamasına bağlı olarak anne bebek bağı hemen oluşur ve bu durum anne ve bebek sağlığı için oldukça avantajlıdır. Normal doğum sırasında hızlı toparlanma ve minimum ağrı ile doğum sonrası süreç daha keyifli geçebilir. 

Gebeliğin sonuna doğru artan korku ve endişelere bağlı olarak anne adayları sezaryen doğuma daha sıcak bakabilir. Doğum sonrası iyileşme süreci daha uzun olacağından ve daha sonraki doğumlarda daha yüksek riskler oluşturmasından dolayı sezaryen doğum kesinlikle ilk tercih olmamalıdır. Sezaryen doğum, doğumdan sonra bulantı, bağırsakların geç düzene girmesi ve bulantı gibi sorunları yaşamanıza sebep olabilir. Sezaryen doğum, kan pıhtılaşması, acil rahim ameliyatı, pelvik ağrıda artış, ve daha sonraki hamileliklerde dış doğuma kadar bir çok soruna sebep olabilir. Sezaryen doğum doktorunuz tarafından gerekli görüldüğünde gerçekleştirilmelidir.  

Her iki doğumda da kesi ve dikiş uygulanabilir bu normaldir. Normal doğum sırasında epizyotami uygulanması halinde bu kesi 3-4 cm kadar olabilir ve iyileşmesi diğer kesi dikişleri gibi 1-2 hafta kadar sürmektedir. Dikiş sonrası ağrı olması normaldir iyileşme sürecinde azalar geçer. Normal doğum dikişini vücut emer ve kendiliğinde yok olur. Dikiş aldırılması gerekmez. 

Sezaryen doğum bir ameliyat olduğundan anestezi uygulanmaktadır. 

Sezaryen doğumda sezaryen dikişi uygulanır ve kesiye atılan dikiş 4-6 hafta sonra iyileşmektedir. Dikişlerin iki uç noktasında ağırıların daha fazla hissedilmesi normaldir. Dikişlerin atıldığı ilk dönemde ödem ve şişme durumu normaldir. Sezaryen doğumdan sonra oluşan ağrı ve yanmalar normal doğuma göre daha uzun sürer. Sezaryen doğumda uygulanan dikiş vücut tarafından emilerek yok olan dikiş değilse doğumun gerçekleşmesinden sonra doktorunuzun size bildirdiği tarihte alınır. Eğer kendiliğinden eriyen dikiş kullanıldıysa dikiş aldırmaya gitmeniz gerekmez.