Hamilelik döneminin nasıl geçirileceği ve anne üzerindeki psikolojik etkisi anne adayının anneliğe duygusal olarak ne kadar hazır olduğuna bağlı olarak değişmektedir. 

Anne adayının eşi ile ilişkisi kendi çocukluk hatıraları ve ailesi ile olan ilişkileri, fiziksel sağlığı gibi faktörler annenin hamilelik psikolojini etkilemektedir. 

Hamilelik döneminde kadın eşi ile olan ilişkilerini ve yaşamda üstlendiği rolü sorgular. Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren anne adayına heyecan ve kaygı eşlik eder. 

Anne adayı, doğum, emzirme, bebeğin sağlığı ve bakımı gibi konularda yaşadığı bu kaygılarla baş edebildiği ölçüde hamilelik dönemini stressiz bir şekilde geçirecektir. 

Annenin hamilelik dönemindeki psikolojisi anne karnındaki bebeğin ruhsal sağlığını etkilemektedir. 

Anne adayları hamilelik döneminde fazlaca korku ve kaygı yaşarlar. Bu kaygıların bazıları vücuttaki fiziksel ve hormonal değişikliklere kaynaklanırken, bir kısmı da yaşantılardan kaynaklıdır. Bu nedenle bu korku ve kaygılar çok normaldir. Hamilelik döneminde anne adayı kendisini, kadınlığını, duygusallığını ve fiziksel değişikliklerini keşfedecektir. Daha önce farkında olmadığını bir iç dünyanın kapılarını aralayarak içinizdeki beni keşfetmek, bu dönemi benzersiz yapacaktır. 

Hamilelik döneminde anne yaşadığı korku ve kaygıların bu dönemin doğal bir parçası olduğunu bilmeli ve arkasına yaslanarak hamileliğin tadını çıkarmalıdır. Anne adaylarının korkularını, kaygılarını, ebeveyn olma sorumluluklarını birlikte göğüsleyerek aile olma bilinciyle birlikte birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. 

Çocuk yetiştirmek hamilelik döneminde başlayan ve uzun yıllar devam edecek bir süreçtir. Anne adayı duygularını tanıdıkça ve kendini eğiterek tecrübelendikçe her geçen gün bebeği için daha sağlıklı bir anne modeli oluşturacaktır. Bebeğini kötü etkilelememek ve gergin, stresli bir dönem yaşamak için duygularını tanımaktan kaçmamalı ve görmezden gelmemelidir. 

Hamilelik döneminde oluşan kaygılar ile başa çıkabilmek için gerekli şeyler şu şekildedir;

  • Eş desteği,
  • Aile bireylerinin desteği,
  • Hamilelik dönemi ve doğum sonrası hakkında bilgilenme,
  • Rahatlamak ve gevşemek için egzersizler yapma 

Çok güzel anılar biriktireceğiniz ve sağlıklı şekilde bebeğinizi kucağınıza alacağınız bir hamilelik dönemi geçirmenizi dileriz.